Studio Design natureza nabízí tvorbu a následnou realizaci interiérového designu. Vím, že každý z nás je jedinečný, stejně tak musí být jedinečný prostor, ve kterém bydlí. S klienty si zakládáme na dlouhodobé spolupráce, u které je výsledek stejně důležitý jako vzájemné pochopení.

Telefon: +420 702 040 038
E-mail: michaela.horejsi@natureza.cz

Mgr. Michaela Hořejší
Pelhřimovská 338/7
140 00 Praha 4

barvy v interiéru

Barvy v interiéru hrají velkou roli. Každá místnost v bytě či domě si může žádat trochu jiné barevné schéma.

Velmi záleží kdy a pod jakým úhlem svítí do místnosti slunce nebo jestli se sluneční paprsky do místnosti vůbec nedostanou. Při rozhodování, jaké barvy v interiéru zvolit, musíme brát v potaz velikost místnosti, výšku stropů i podlaží, kde se místnost nachází. Jinak se budeme cítit v přízemí než ve střešním apartmánu. V místností chladnější volíme teplejší odstíny barev jako je oranžová, žlutá a nebo například hnědá, ve střešních prosluněných pokojích můžeme volit pastelové tóny chladnějších barev, jako je světle modrá v kombinaci s bílou nebo šedou.

Barvy v interiéru

Samozřejmě barvy volíme i dle funkce místností a jejich obyvatel. Například do dětského pokoje pro malou dceru jen málokdo zvolí ponuré barvy jako je tmavě hnědá, šedá, černá. S trochou opatrností se ale těchto odstínů nemusíme bát ani v tomto případě. Pokud je dětský pokoj dostatečně velký a světlý, jednu ze stěn můžeme natřít například v antracitovém odstínu. Krásně se tak zvýrazní světlý nábytek a roztříštíme-li ještě tmavou plochu obrázky, nebo světlými samolepkami či kresbami, dosáhneme zajímavých a netradičnách efektů.

Každá místnost může být v bytě nebo domě orientovaná rozdílně vůči světovým stranám a má tedy zcela jinou světelnou dispozici. Je důležité zvolit správně barevné schéma v jednotlivých místnostech, aby jste vytvořili po celém domě pocit kontinuity a harmonie. Dobře zvolené barvy dokáží s prostorem doslova čarovat. Nejen že dokáží místnost pocitově zateplit nebo naopak lehce zchladit, rozsvítit, zvětšit či zútulnit, umí zvýraznit některé solitérní kusy nábytku (aniž bychom jakkoli měnili design nábytku), ale třeba i něco upozaďovat nebo dokonce schovat.

Chceme-li mít interiér variabilní, větší nebo dražší kusy nábytku volíme v neutrálních odstínech a barvy měníme na stěnách, drobných textilních dekoracích jako jsou polštářky na pohovce, ubrusy nebo menší kusové koberce. Polštářky či jiné drobnější dekorace snadno vyměníme, barvy na stěnách se s trochou chuti a elánu dají také rychle změnit. Rázem tak můžeme mít zcela jiný pokoj.

Máme k dispozici prakticky nepřebernou barevnou škálu a velké možnosti jejího využití, díky níž skvěle sladíme interiér a dodáme mu tu správnou atmosféru. Práce s barvami se může zdát jako zábava, ale tak snadný úkol to rozhodně není.

Barvy mají velkou sílu, můžou hodně pomoc, ale bohužel i nadělat velké škody. Pokud si nejste jisti v kramflecích, nebojte se oslovit odborníka, který vám rád poradí.

Barvy v interiéru je velmi široké téma, určitě se k tomuto tématu zde ještě vrátíme a rozeberme podrobněji.